Mostanra azonban olyan alkalmazásoknak köszönhetően, mint a Tinder, az online társkeresés berobbant a köztudatba. Ma már az online ismerkedés egyharmada bizony házassággal végződik. A kutatás azt találta, hogy ma már több internacionális kapcsolat van, mint az online randizás beindulása előtt.
A megállapítások azt sugallják, hogy az online társkeresésnek köszönhetően olyan emberek találkoztak egymással, akik egyébként sosem találtak volna egymásra. Az online társkereső társadalom befolyásolásának tesztelésére Josue Ortega és Philipp Hergovich közgazdászok a társadalmat a kapcsolatok csomóponti hálójaként ábrázolták, bemutatván ezzel az egyének közötti kapcsolatokat.
A legtöbb ember szorosan kapcsolódik egymáshoz kb. 100 csomóponttal, ebben már benne vannak a közeli barátok, családtagok és a távolabbi ismerősök is. A kutatók azt szimulálták, hogy mi történik, amikor véletlenszerű linkeket vezetnek be ezekbe a hálózatokba- csak úgy, mint az online társkereső oldalak- és megállapították, hogy ezzel az internacionális házasság szintje drasztikusan emelkedett.
“Modellünk teljes faji integrációt jósol az online társkeresésnek köszönhetően, még akkor is, ha alacsony azon partnerek száma, akikkel az egyének találkoznak.”
Hozzáteszik:
“Régebben olyan embereket vettünk feleségül, akikkel valamilyen kapcsolatban álltunk: barátok barátai, iskolatársak, szomszédok. Mivel jobban kapcsolódtunk a hozzánk hasonló emberekhez, valószínűbb volt, hogy olyan valakit veszünk feleségül aki a saját “fajunkhoz” tartozik. Ez mára megváltozott."
Az internacionális házasság fejlődésének megértése fontos probléma, hiszen a házasságkötés széles körben a társadalmi távolság mértékének számít társadalmainkban. Az USA-ban az internacionális házasság aránya a 21. század fordulója óta növekszik- amit a kutatók azzal magyaráznak, hogy az emelkedés az első társkereső weboldalak, például a match.com 1995-ös megjelenésével jött létre. Valójában a 2000-es évek elején az Egyesült Államokban az internacionális házasságok aránya 11%-ról 16%-ra nőtt. 2014-ben az arány ismét nőtt, a kutatók rámutattak, hogy a Tinder megjelenése után 17%-os növekedés következett be.
Az online társkeresés még erősebbé teheti a kapcsolatokat.
A határok és a közösségek összekapcsolása mellett az online társkeresés még a hosszú távú kapcsolatokat is erősítheti. Ortega és Hergovich szimulációja azt jósolta, hogy az online társkeresés idején létrejött házasságok hosszabb életűek. Ezt egy 2013-as tanulmány is alátámasztja, amely szerint az interneten létrejött párkapcsolatok, majd házasságok kisebb valószínűséggel bomlanak fel. Ez a kutatás egy jó bizonyíték arra, hogy az online világ nem csak árt nekünk és polarizál minket, hanem közelebb is hoz minket egymáshoz.
Forrás: indy100